Event Date:
Start at 12:00 AM24 června, 2017
Vzhled kroje:
Ženský kroj se liší podle toho, jestli je dívka svobodná, nebo jestli je vdaná. Žena má bílé naškrobené rukávce s vysokým límcem, které jsou ozdobnou mašličkou svázány do baněček. Na rukávcích je bohatě zdobená kordula vyšívaná zlatou nití a ozdobená tulipány. Kordula je na zádech zakončena honzíkem. Další částí kroje jsou tři sukně, dvě bílé a jedna brokátová. Naše vesnice má tmavé barvy. Přes sukně je bílá vyšívaná zástěra. Pod sukněmi jsou bílé punčocháče a černé boty – dva typy – vysoké šněrovací, nebo boty s uzavřenou špičkou na malém klínku. Svobodné dívky mají vlasy spletené do copů a ozdobené věnečkem či drobnými květy, vdaná žena má na hlavě smotaný šátek tzv. „turečák“.
Mužský kroj se skládá z bílé košile nebo rukávů, na ní je dlouhá kordula vyšívaná zlatou nití. Kalhoty, které byly dříve černé, nahrazovaly „žluťáky“. Ty jsou vyráběny z dyftýnu. Ke kroji se nosí vysoké černé boty na malém podpatku. Ke kroji také patří černý klobouk zdobený krušpánkem a růží, hlavní stárek má na hlavě kohoutí peří.
Příležitosti:
Kroje se nosí převážně na hody, které se konají 1 – 2x do roka (svobodné a babské). Hody se většinou liší podle vesnice, v které se konají. Různí se zvyky, vzhled práva, vzhled krojů a odlišné jsou i jména hodů (Barnabášské- Těšany, Jánské- Boleradice). Kroj se může použít také ke krojovaným slavnostem, které se konají jednou za rok. Anebo můžete jít jako přespolní krojovaní.
Hodové a před hodové zvyklosti:
- Domluva s partnery
- Vytvoření páru
- Zvolení hlavního páru
- Shánění vína a máje
- Domluva kapel
- Zkoušky, měření a výběr krojů
- Výzdoba máje, pohoštění
- Stavění máje
- Půlnoční překvapení + program
- Sóla
- Průvod + předávání práva (starosta)
Vše začíná domluvou mladých lidí (stárků), kteří chtějí vést hody. Ti poté musejí domluvit svoje sponzory, většinou obec a spolky (Sokol, Orel, RC). Domluví se program, na kterém nesmí chybět každoroční zvyky. Jedním z hlavních zvyků je sobotní stavění máje a sobotní večerní zábava. Kde se konají jedno až dvě sóla a půlnoční překvapení, které si stárci připraví. V neděli se ráno začíná mší, kde se hodům požehná. Dopoledne se všichni oblečení v krojích sejdou u hlavního stárka a připraví se na průvod, který zastaví u kovárny, kde starosta obce předá právo (malá scénka pro obecenstvo) průvod pokračuje na parket pod máj. K večeru se jde na večery (stárek ke své partnerce), poté se jde na večerní krojovanou zábavu, kde nechybí dvě sóla. O měsíc později je kácení máje.
Helena Petláková 2.K